با ما همراه باشید

اخبار سلامت و بهداشت

ویروس کرونا : 8 سوال مهم درباره شیوع ویروس کرونا

آیا مسافرت رفتن در این موقعیت امن است؟ آیا باید ماسک صورت خرید؟ در مورد کسانی که علائمی از بیماری ندارند چه؟

منتشر شده

در

ویروس کرونا - ویروس کرونا : 8 سوال مهم درباره شیوع ویروس کرونا -coronavirus

ویروس کرونا، شیوع ویرس کرونا به مرکزیت چین با سرعت گیچ کننده ای در حال افزایش است.

در 24 ساعت گذشته روسیه و سنگاپور، مرز های خود را به روی چین بسته اند. سازمان بهداشت جهانی نیز حالت فوق العاده بین المللی را برای ویروس کرونا اعلام کرده است.

با افزایش سریع تعداد مبتلایان، 10000 نفر در 11 بهمن، ماسک های صورت در فروشگاه ها نیز به سرعت در حال تمام شدن هستند و با پخش شدن سریع سوالات و ترس از 2019-nCoV جای تعجبی هم ندارد.

1- ویروس جدید کرونا چیست؟ و چه علائمی دارد؟

ویروس کرونا : 8 سوال مهم درباره شیوع ویروس کرونا -coronavirus

ویروس های کرونا خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که معمولا به سیستم تنفسی حمله می کنند. نام آن ها از کلمه لاتین corona به معنی تاج می آید که نشان دهنده تیز بودن حاشیه ای که این ویروس ها را احاطه میکند است.

بیشتر حیوانات را مبتلا می سازد، مانند خفاش ها، گربه ها، و پرندگان. و فقط 7تای آن ها شامل 2019-nCoV و SARS و MERS به عنوان مبتلا کننده انسان شناخته شده اند.

به نظر می رسد SARS از خفاش ها به گربه های زباد و سپس به انسان ها در چین منتقل شده استو MERS از خفاش ها به شتر سپس به انسان در خاورمیانه . هیچ کس نمی داند 2019-nCoV  از کجا امده است. در حال حاضر به نظر می رسد که جهش آن در حیوانات شهر ووهان در چین اتفاق افتاده با اینحال محققان درحال تلاش برای پی بردن به منشا دقیق آن هستند.

علائم: 2 تا از 7 ویروس کرونا که انسان را مبتلا می کند، یعنی SARS و MERS می توانند ذات الریه ایجاد کنند و باعث مرگ 10 تا 30 درصد مبتلایان شود اما دیگران می توانند باعث علائمی خفیف تر مانند سرما خوردگی شوند.

در حال حاضر می دانیم که 2019-nCoV  می تواند کشنده باشد اما میزان کشندگی آن در مقابل SARS و MERS معلوم نیست.

به اظهار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، در حال حاضر علائم بیشتر بیماران با تب، سرفه، تنگی نفس شروع می شود. گزارش اولیه ای که در The Lancet منتشر شد اطلاعات دقیق تری با بررسی زیر مجموعه 41 بیمار اول در ووهان را فراهم کرد. بیشترین علائم مشترک تب، سرفه، درد عضلانی و خستگی است. علائم کمتر رایج سردرد، اسهال ، سرفه خلط دار و خونی است و همه دارای ذات الریه و سی تی اسکن غیر عادی ریه را داشتند. و از نظر شدت بیماری 13 بیمار روانه ICU شدند و 6 نفر نیز فوت شدند و تا 2 بهمن بیشتر بیماران از بیمارستان مرخص شدند

جدیدا گزارش هایی از افراد مبتلا با اعلام خیلی خفیف مانند ف مورد در جنوب آلمان نیز منتشر شده است. همچنین شواهدی از مواردی بدون علائم نیز پیدا شده است. احتمال دارد هر چه بیشتر در این مورد اطلاعات کسب می کنیم، 2019-nCoV  بیشتر به آنفولانزا شباهت پیدا می کند تا SARS (سارس). و دلیل آن این است که بیماری های عفونتی زمانی که برای اولین بار کشف میشوند از آنجایی که بیمارانی که به بیمارستان مراجعه می کنند بیمار ترین اند، معمولا شدید به نظر می رسند

2- ویروس کرونا چگونه منتشر می شود؟

دقیق نمی دانیم که 2019-nCoV  چگونه پخش می شود اما اطلاعات بسیاری دربار MERS و SARS و دیگر ویروس های تنفسی که از انسان به انسان منتقل می شوند داریم. که بیشتر از طریق قرار گرفتن در معرض قطرات ناشی از سرفه یا عطسه کردن است.

به گفته جنیفر نوزو، متخصص بیماری های عفونی در مرکز امنیت بهداشتی جانز هاپکینز، وقتی شخص مبتلا سرفه یا عطسه می کند ، اسپری ای را به بیرون می فرستد و اگر این قطرات به بینی، چشم یا دهان شخص دیگری برسد می تواند به شخص دیگر منتقل شود. در موارد نادر یک نفر می تواند به طور غیر مستقیم به یک بیماری تنفسی مبتلا شود یعنی از طریق دست زدن به این قطرات روی سطوح و سپس تماس دست به غشاهای مخاطی در دهان، چشم ها و بینی و به همین دلیل شستن دست ها یک معیار مهم بهداشت عمومی در تمام مواقع به خصوص در زمان شیوع بیماری است

3- آیا در حین شیوع این بیماری می توان سفر کرد؟

ویروس کرونا : 8 سوال مهم درباره شیوع ویروس کرونا -coronavirus- یک توریست در رم درحالی که ماسک به صورت دارد در حین شیوع ویروس کرونا
پوشیدن ماسک تنفسی توسط یک توریست در چشمه تروی در رم. دولت ایتالیا بعد از تایید دو مورد مبتلا به ویروس کرون حالت اضطراری را برای جلوگیری از پخش ویروس اعلام کرده است

وزارت خارجه و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا بالاترین سطح هشدار ها را برای سفر به چین اعلام کرده اند تا از سفر به چین در این موقعیت جلوگیری کنند. در حال حاضر شرکت های هواپیمایی تعداد سفر به چین را به نه تنها بخاطر خظر ابتلا به بیماری بلکه به دلیل کاهش درخواست مسافران نیز، را کاهش داده اند

از بین 11374 مورد مبتلا به ویروس کرونا ، 11221 نفر از آنها در چین شناسایی شذه اند. که چیزی حدود 99 درصد آنها را دربرمیگیرد. و بیش از نیمی از آنها در هوبئی قرار دارند. به گفته آیزاک بوگوک (پروفسور دانشگاه تورنتو) شانس مبتلا شدن به این بیماری در خارج از هوبئی و درواقع خارج از چین خیلی پایین است.

افرادی نیز در کشور های دیگر مبتلا تشخصی داده شده اند که همین باعث شده است سازمان بهداشت جهانی شیوع این وروس را به عنوان یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کند. بوگوک همچنین گفت: تعداد افرادی که تا بحال با چین هوئبی ارتباطی نداشتند و مبتلا شدند انگشت شمارند. پس اگر مردم به هرجایی خارج از چین سفر می کنند احتمال مبتلا شدن به این بیماری برای آن ها نزدیک به صفر است.

چه می شود اگر مجبور شوید به سفر بروید و نزدیک شخصی بیمار بنشینید؟ بوگوک پاسخ داد که نیازی به وحشت نیست با کار هایی که در خصوص ریسک بیمار شدن از طریق سفر های هوایی انجام شده است شانس گرفتن عفونت تنفسی بسیار پایین است. شانس مبتلا شدن در صورتی بالا می رود که در حدود شش فوتی شخصی با عفونت تنفسی بنشینید. اما رد آن نزدیکی نیز لزوما به این معنی نیست که بیماری را خواهید گرفت. در عوض هر چه عفونت فردبیمار بالاتر است و هرچه بیشتر نزدیک آنها بنشیینید شانس گرفتن بیماری بالاتر خواهد رفت. اگر به مدت طولانی کنار آنها ننشینید و یا اینکه میزان عفونی بودن آنها زیاد نباشد شانس گرفتن بیماری پایین تر است.

4- من هنوز نگران ویروس کرونا هستم. باید چکار کنم؟ماسک بخرم؟

ویروس کرونا : 8 سوال مهم درباره شیوع ویروس کرونا -coronavirus - ماسک صورت برای مقابله با ویروس کرونا
مردم برای احتیاط در مورد ویروس کرونا با ماسک در نیویورک رفت و آمد می کنند 10 بهمن 98

ماسک ها تنها در مواقعی که دارای بیماری تنفسی هستید و می خواهید ریسک منتقل کردن آن به دیگران را پایین بیاورید موثر است یا مثلا اگر در بیمارستان کار می کنید یا در تماس مستقیم با اشحاصی هستید که بیماری تنفسی دارند. (گزارشی از کمبود ماسک در امریکا رسیده است)

به همین دلیل CDC پیشنهاد کرده است آمریکایی های معمولی از ماسک استفاده نکنند. در این باره نانسی مسیونایر مسئول مرکز ملی ایمن سازی و بیماریهای تنفسی CDC گفته است:ویروس در بین عموم مردم در حال پخش نیست . اما مردم به دلایل اشتباهی در حال احتکار ماسک ها هستند. بهترین کاری که می توان انجام داد تا از گرفتن همه انواع بیماری ها جلوگیری کرد شستن دست ها، جلوی سرفه را با چیزی گرفتن و هشیار بودن برای دریافت اطلاعات که ما فراهم میکنیم است.

5- در مورد کسانی که بدون اینکه علائمی از بیماری نشان دهند در حال پخش بیماری اند چه؟ این مسئله نگران کننده نیست؟

بهترین مدرک دال بر اینکه ویروس می تواند قبل از اینکه شخص علائمی از خود نشان دهد پخش شود از آلمان می آید. در آنجا 4 نفر به نظر می رسد که ویروس را دارند

ویروس در 7 بهمن در بایرن شناسایی شد یعنی وفتی که یک تاجر آلمانی بیمار شناسایی شد. او در تماس با یک همکار زن خود که از سفر از شانگهای برمیگشته بود است و ویروس را داشته بود اما متوجه این موضوع نشده بود. این زن چند روز بعد از خروج از المان و ملاقات با تاجر المانی متوجه علائم بیماریچون تب و سرفه شد. این موضوع نشان می دهد او قبل از اینکه بداند مریض است ویروس را به آن مرد انتقال داده است.

تا 8 بهمن 3 نفر از همکار آن مرد نیز مبتلا به ویروس تشخیص داده شدند.

6- آیا اعلام اینکه ویروس کرونا یک وضعیت اضطراری بهداشتی است به معنی آن است که به بیماری همه گیر کشنده تبدیل می شود؟

ویروس کرونا : 8 سوال مهم درباره شیوع ویروس کرونا -coronavirus - سازمان بهداشت جهانی

سازمان بهداشت جهانی اعلام وضعیت اضطرار بین المللی ( PHEIC ) توسط سازمان بهداشت جهانی به معنی آن نیست که با یک بیماری مرگ آور جهانی روبرو هستیم

در عوض PHEIC یک ابزار سیاسی است که این سازمان با استفاده از آن می تواند توجهات را به سمت یک بیماری جدی و خطرناک بکشاند. تا جامعه جهانی را در یک پاسح هماهنگ شریک سازد و به کشور ها راهنمایی هایی را درمورد نحوه برخورد و متوقف کردن شیوع بیشتر بیماری بدهد

مدیر کل این سازمان، تیدروس آدهانوم، بسیار واضح اعلام کرده بود که آنها این هشدار را به برای اقدامات احتیاطی اعلام کرده اند: سازمان نگران خسارات بلقوه ای است که ویروس میتواند در کشور هایی با سیستم های بهداشتی ضعیف تر ایجاد کند. و برای همین از جامعه بین المللی خواسته تا کمک کنند. او همچنین تاکید کرد که اکثریت مبتلایان در چین هستند و چین به سرعت در حال به کنترل در آوردن شیوع این ویروس است.

در حال حاضر CDC و سازمان بهداشت جهانی این وضعیت را شیوع ویروس می خوانند. خیلی زود کارشناسان بهداشت ممکن است تصمیم بگیرند که مبتلایان در چین به اندازه کافی هستند که به عنوان بیماری همه گیر شناخته شود.

برای پاسخ به سوال کشنده بودن این بیماری در حال حاضر ما نمی دانیم که این بیماری به چه میزان کشنده است یا اینکه چقدر راحت پخش می شود. به گفته هاوارد مارکل از دانشگاه میشیگان اگر تعداد موارد شناسایی شده را تقسیم بر تعداد کشته ها کنیم میزان مرگ و میر 2 درصد است که از 3 درصد به 2 درصد رسیده است.

7- آیا شهر من در خطر شیوع بیماری است؟

ویروس کرونا : 8 سوال مهم درباره شیوع ویروس کرونا -coronavirus - چه شهر هایی در خطر شیوع ویروس کرونا قرار دارند
دو زن در حال قدم زدن درحالی که از ماسک استفاده می کنند در شهر نیوکاسل، انگلیس (10 بهمن)

بهترین تحقیقات درباره این سوال از سمت بوگوک و همکارانش انجام شده است. آنها تحقیقات بسیار عالی را در چند هفته گذشته بر روی شهر هایی که بیشتر در خطر ویروس جدید کرونا هستند انجام داده اند.

این شرق آسیا و جنوب شرقی آسیاست که بیشتر در معرض خطر قرار دارد. محققان دانشگاه آکسفورد و دانشگاه تورنتو از اطلاعات سفر های هوایی بین المللی در سال 2019 استفاده کردند تا تمام شهر هایی که از چین در حدود 100 هزار مسافر از ووهان در ماه فوریه و آوریل دریافت کردند را شناسایی کنند.

در لیست زیر 15 شهر از 50 شهری که ممکن است بیماری در آنها پخش شود نشان داده شده است به شاخص IDVI توجه کنید. این شاخص به معنی این است که یک کشور چقدر آمادگی مقابله با یک بیماری عفونی را دارد.( هر چه عدد به صفر نزدیک تر باشد نشان از آمادگی کمتر است)

ویروس کرونا : 8 سوال مهم درباره شیوع ویروس کرونا -coronavirus -شهر های تحت تاثیر ویروس کرونا

به هیچ وجه کسی از اینکه تعداد بیشتری در آمریکا و اروپا به بیماری مبتلا شوند غافلگیر نمی شود اما جاهایی که بیشترین تعداد مبتلایان را خواهد داشت شرق آسیا و جنوب شرقی آسیا خواهد بود.

8- چه زمانی پایان خواهد یافت؟

برای پایان یافتن شیوع این بیماری چندین راه وجود دارد. برایان رزنیک درباره اینگونه توضیح می دهد که اقدامات بهداشت عمومی ، شناسایی افراد مبتلا و قرنطینه کردن آنها می تواند شیوع ویروس کرونا را متوقف کند ( همان کاری که شبوع SARS را در سال 2003 متوقف کرد)

برای اینکه این بیماری بیماری مشترک بین انسان و دام است یعنی از سمت حیوانات می آید پیدا کرد و از بین بردن منشا آن می تواند نیز میتوانند کمک کند. یا شاید یک واکسن یا ضد ویروس در آینده نزدیک اختراع شود تا به مهار همه گیری گسترده تر کمک کند.( اما ممکن است سال ها طول بکشد)

سرانجام احتمال آن است که ویروس به راحتی از بین برود. رزنیک در گفتگو با وکس در این باره گفته است : شیوع بیماری ها کمی شباهت به آتش سوزی ها دارند. در این مثال ویروس شعله و افراد مستعد سوخت هستند. در نهایت آتش با تمام شدن چوب ها از بین میرود. شیوع یک بیماری ویروسی زمانی که افراد مستعد برای بیمار کردن را پیدا نکند متوقف می شود با اینحال امکان دارد این بیماری به یکی از بیماری هایی تبدیل شود همیشه انسان ها مبتلا بکند. اینکه چقدر این بیماری نگران کننده است به این بستگی دارد که 2019nCoV  چقدر جدی از آب در بیاید.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین مطالب